Markum.net > Yardım > Türkçe Domain / Türkçe Karakterli Domain Yazılımı : i-Nav Eklentisi ve Bileşenleri Yardımı
Türkçe Karakterli Domain Yazılımı : i-Nav Eklentisi ve Bileşenleri Yardımı

I-Nav eklentisi ve bilesenleri VeriSign Inc. tarafından ücretsiz olarak sağlanmaktadır. I-Nav eklentisiyle uluslararası etki alanı adları internet standardını destekleyen web sitelerine ve e-posta sunuculaına artık erişebilirsiniz. Başka bir deyişle, web sitelerine gitmek ve e-posta gönderip almak için Türkçe karakterleri artık etki alanı adlarında kullanabilirsiniz.

I-Nav bileşenini yüklemek için tıklayınız.

I-Nav eklentisi ve bilesenleri VeriSign Inc. tarafından ücretsiz olarak sağlanmaktadır. I-Nav eklentisiyle uluslararası etki alanı adları internet standardını destekleyen web sitelerine ve e-posta sunuculaına artık erişebilirsiniz. Başka bir deyişle, web sitelerine gitmek ve e-posta gönderip almak için Türkçe karakterleri artık etki alanı adlarında kullanabilirsiniz.

Genel Sorular

Internet Explorer Eklentisi

Microsoft Outlook Eklentisi

Microsoft Outlook Express

KaldirmaGenel Sorular

1. i-Nav eklentisi hangi üst düzey etki alanlarını (TLD) destekler?

i-Nav, Atanmış Adlar ve Numaralar için Internet Kuruluşu (ICANN) ve Internet Atanmış Numaralar Yetkilisi (IANA) tarafından belirtilen tüm gTLD'leri ve ccTLD'leri destekler ve IDNA standardına uyar.

2. Kullandığım bilgisayar desteklemiyorsa kendi dilimde ve diğer dillerde nasıl yazabilirim?

Çok dilli olmayan sistemlerde, giriş yöntemi düzenleyicisi (IME) gerekir. Microsoft tüm diller için giriş yöntemleri sağlamaktadır. Denetim Masası'na gidip Klavye'yi (Windows 98/ME) veya Bölgesel Seçenekler'i (Windows NT, 2000, XP) seçerek yeni giriş yöntemleri ekleyebilirsiniz. Türkçe isletim sistemi kullanıyorsanız, ilgili dil için giriş yöntemi varsayılan olarak sağlanır.

3. i-Nav eklentisi yeni özelliklerle nasil güncelleştirilir?

i-Nav eklentisinde her 24 saatte bir yeni sürümleri denetleyen otomatik güncelleştirme özelliği vardır. Yeni sürüm bulunması durumunda, siz farkında olmadan yazılım otomatik olarak güncelleştirilir. Kişisel güvenlik duvarı olan kullanıcıların "naviclient.exe" veya yalnızca "NAVIClient" ögesinden gelen istek görebileceğine dikkat ediniz. Bu, i-Nav'in otomatik güncelleştirme programıdır ve yazılımın güncelleştirildiğinden emin olmak için bu isteğin geçmesine izin vermeniz gerekir.

4. i-Nav'i kuruluş ağında birden çok bilgisayara yüklemek istiyorum. Kullanılabilir seçenekler nelerdir?

Kuruluş ortamına yüklemek için
Tek Başına Yükleyici programımızı kullanabilirsiniz. Uygulama, "/s" anahtarı kullanılarak "sessiz mod"da çalıştırılabilir. Bu, kullanıcılarınızın çalışmasını bölmeden birden çok makineye hızlı bir şekilde yüklemenizi sağlar.

5. Sorunum hala devam ediyor, teknik destekle nasıl bağlantı kurabilirim?

Hala sorun yaşıyorsanız veya önerilerinizi sunmak istiyorsanız, bize lütfen e-posta gönderiniz. E-posta adresimiz: .
i-nav@verisign-grs.com.


Internet Explorer Eklentisi


1. i-Nav eklentisi nasıl kullanılır?

i-Nav eklentisinin kullanımı çok kolaydır. Yalnızca Internet Explorer'i açın, adres çubuğuna ziyaret etmek istediğiniz Türkçe web adresini yazınız ve enter tusuna basınız. i-Nav sizi oraya götürür. Sık kullanılanlar listenize siteler ekleyebilir, sayfa içi bağlantıları tıklayabilir ve hatta geçmiş listenizdeki adresleri görüntüleyebilirsiniz. 2. i-Nav Internet Explorer'in hangi sürümlerini destekliyor?

i-Nav eklentisi Windows 98, ME, NT, 2000 ve XP ile uyumludur ve Internet Explorer 5.0 ve daha yenisi içinde çalışır. Windows 98, ME ve NT'nin İngilizce sürümlerindeki sınırlamalardan dolayı, adres çubuğuna çok dilli metin girilemez. Windows 2000 ve Windows XP'nin İngilizce sürümlerinde çok dilli kullanımı etkinleştirmek için, Denetim Masası/Bölgesel Seçenekler'e gidiniz ve kullanmak istediğiniz dilleri seçiniz.

3. Çok dilli sitelere gitmeye çaliştiğimda neden hata oluyor?

Ziyaret etmek istediğiniz ada erişilememesinin birkaç sebebi olabilir.

 • Etki alanı adıyla ilişkili sunucu çevrimdışı olabilir
 • Etki alanı adı düzgün kaydettirilmiş olabilir ancak sunucunun bulunduğu Internet Servis Sağlayıcısı tarafından kurulumu düzgün yapılmamış olabilir.
 • Etki alanı adı şu anda kaydettirilmemiş olabilir.
 • i-Nav eklentisi düzgün yüklenmemiş olabilir. Bunu doğrulamak için, lütfen Internet Explorer/Araçlar menüsünden i-Nav Options (i-Nav Seçenekleri) ögesine bakınız. Bu seçenek yoksa, i-Nav düzgün yüklenmemiştir.


  4. TLD otomatik tamamla penceresini nasil etkinlestirebilirim veya devre dışı bırakabilirim?


  i-Nav'in otomatik tamamla penceresi, Türkçe etki alanlarını girerken Türkçe'den İngilizce'ye geçiş yapma gereksinimini ortadan kaldırarak çok dilli URL girmeyi kolaylaştırmak üzere tasarlanmıştır. Internet Explorer'ın adres çubugunda "." (nokta karakteri) yazıldığında, i-Nav'in TLD otomatik tamamla penceresi otomatik olarak görüntülenir:   TLD otomatik tamamla penceresi, seçmek üzere olası 3 TLD listeler. Bu liste, kullanıcı olarak sizin sık kullandığınız URL'lere göre belirlenir. Varsayılan (vurgulanan) TLD'yi listeden seçmek için Enter tusuna basınız. Otomatik tamamla penceresi, TLD'yi adres çubuğundaki URL'ye ekler ve bu adrese gider. Listeden varsayılan TLD dışında birini seçmek için klavyedeki yukarı ve aşağı ok tuşları kullanılır. TLD fare kullanılarak da seçilebilir. Ek TLD'ler el ile girildikçe bunlar otomatik tamamla listesine de otomatik olarak eklenir.

  TLD otomatik tamamla penceresi Internet Explorer'ın Araçlar menüsündeki i-Nav Options (i-Nav Seçenekleri) panosundan devre dışı bırakılabilir. Bir TLD seçildikten sonra hemen bu adrese gidilmesi de etkinleştirilebilir veya devre dışı bırakılabilir. 

   

  5. Web e-posta desteği nedir?

  i-Nav eklentisi web tabanlı e-posta hesabınızdan Türkçe e-posta adresi olan kullanıcılara e-posta göndermenize ve almanıza imkan tanıyan bir özellik sağlar.

  6. i-Nav hangi Web e-posta saglayicilarini destekliyor?

  Şu anda, i-Nav bir çok web tabanlı e-posta sağlayıcısını destekler ve i-Nav'in otomatik güncelleştirme mekanizması aracılığıyla desteklenen yeni sağlayıcılar sürekli eklenmektedir. Şu anda desteklenenler:
  • Yahoo (.com, .jp, .cn., .kr)
  • Hotmail
  • Netease (163.com)
  • Daum


   7. Web e-postada, çok dilli etki alanı adları desteğini nasıl etkinleştirebilirim veya devre dışı bırakabilirim?

   Web e-posta işlevini etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için, Internet Explorer Araçlar menüsünde i-Nav Seçenekleri'ni tıklayınız. Tercihler penceresinde, Web e-postası seçeneğinin yanındaki kutunun işaretini kaldırınız.

    

   8. Çok dilli bir siteye gitmeye çalıştığımda, eklenti yüklü olduğu halde her defasında eklentiyi karşıdan yüklememi istiyor, ne yapmalıyım?

   Bu durum, Internet Explorer seçenekleriniz doğru yapılandırılmamışsa olabilir. Bu durumu düzeltmek için:
   • Internet Explorer'ı açınız.
   • Araçlar menüsünü ve sonra Internet Seçenekleri'ni tercih ediniz.
   • Gelişmiş sekmesini seçiniz.
   • "Üçüncü kişilerin tarayıcı eklentilerini etkinleştir (yeniden başlatma gerekir)" adlı seçeneği bulunuz.
   • Bu seçeneği işaretleyiniz ve Tamam'ı tıklatınız.
   • Internet Explorer'ı yeniden başlatınız.


    Microsoft Outlook Eklentisi

    1. i-NavOutlook eklentisi nasıl kullanılır?

    Hesabınız, Türkçe etki alanı adıyla kurulduktan sonra i-NavOutlook eklentisinin kullanımı çok kolaydır. Bu eklenti yüklüyken, yeni hesap oluşturma, ileti gönderme veya Windows Adres Defteri girdileri oluşturmak gibi tüm standart Outlook işlevlerini kullanabilirsiniz. Artık, etki alanı adında Türkçe karakterler içeren e-posta adresi de kullanabilirsiniz. Aşağıdaki örnekte de gösterildigi gibi eklenti yalnızca etki alanı adını dönüştürdüğünden, kullanıcı adının halen ASCII olması gerekir.

     

    2. Nasıl hesap kurabilirim?

    Herhangi yeni bir hesabı kurar gibi hesap sihirbazını kullanarak hesabı kurmalısınız. ISS'niz veya yerel sistem yöneticiniz yeni hesabınızı kurarken tercih edeceğiniz kullanıcı adınızı ve etki alanı adınızı (kullaniciadi@Türkçe.TLD veya kullanici adi@xn--.TLD biçiminde) sağlar.

    3. i-Nav, Microsoft Outlook'un hangi sürümlerini destekliyor?

    i-NavOutlook eklentisi Windows 98, NT, 2000, XP ve ME ile uyumludur ve Outlook 2000, Outlook XP, veya Outlook 2003 ile çalışır.

    4. İleti göndermeye çalıştığımda, e-postam "Teslim Edilemedi" olarak geri geliyor, ne yapmalıyım?

    Gönderdiğiniz e-posta adresinin geçerli bir çok dilli etki alanı adı içerdiğini doğrulamanız gerekir. Bunu denetlemek için posta göndermeye çalıştığınız kişiyle bağlantı kurarak e-posta adresini doğrulamanız gerekir. Her sey düzgün görünüyorsa, e-posta sağlayıcınızla düzgün yapılandırmanıngerçekleştiğinden emin olmak için bağlantı kurun.

    5. Etki alanı kendi dilimden farklı olduğunda e-posta adresini nasıl girebilirim? (Outlook 2000)

    Bilgisayarınızın işletim sistemi tarafından desteklenmeyen bir dilde yazmak istiyorsanız, Outlook araç çubuğunuza yüklenen bu düğmeyi tıklatmanız gerekir. IME içeren İngilizce veya Batı Avrupa sistemindeyseniz, etki alanı adı bu karakterleri içermeyen bir e-posta adresi yazmak istediğinizde bu düğmeyi tıklamalısınız. Tüm diğer sistemlerde, yalnızca kendi diliniz veya İngilizce dışında bir dilde yazmak istediğinizde bu düğmeyi tıklamalısınız.

    6. Outlook XP/Outlook 2003'te Word'ü varsayılan düzenleyici olarak kullanma işlemini nasıl yapabilirim?

    i-NavOutlook'un şu andaki geçerlemesi, Word varsayılan düzenleyici olarak ayarlandığında e-posta gönderimini desteklemez. Bu seçeneği etkinleştirdiyseniz, şu adımları uygulayarak normal metin düzenlemeye geçmeniz gerekir: AraçlaràSeçenekleràPosta BiçimiàIleti Biçimi'ne gidin ve "E-posta iletilerini düzenlemek için Microsoft Word'ü kullan" onay kutusunun işaretini kaldırın.

    Microsoft Outlook Express

    1. i-NavOE eklentisi nasıl kullanılır?

    Hesabınız Türkçe etki alanı adıyla kurulduktan sonra i-NavOE eklentisinin kullanımı çok kolaydır. Bu eklenti yüklüyken, yeni hesap oluşturma, ileti gönderme veya Windows Adres Defteri girdileri oluşturmak gibi tüm standart Outlook Express işlevlerini kullanabilirsiniz. Artık, etki alanı adında Türkçe karakterler içeren e-posta adresi de kullanabilirsiniz. Aşağıdaki örnekte de gösterildigi gibi eklenti yalnızca etki alanı adını dönüştürdüğünden, kullanıcı adının halen ASCII olması gerekir.

     

    2. Nasıl Türkçe bir etki alanı adı hesabı oluşturabilirim?

    Herhangi yeni bir hesabı kurar gibi hesap sihirbazını kullanarak hesabı kurmalısınız. ISS'niz veya yerel sistem yöneticiniz yeni hesabınızı kurarken kullanacağınız kullanıcı adınızı ve etki alanı adınızı (kullaniciadi@Türkçe.TLD veya kullanici adi@xn--.TLD biçiminde) sağlar.

    3. i-Nav, Microsoft Outlook Express'in hangi sürümlerini destekliyor?

    i-NavOE eklentisi Windows 98, NT, 2000, XP ve ME ile uyumludur ve Internet Explorer 5.0, 5.5. ve 6.0 içinde çalışır. Windows 98, ME ve NT'nin İngilizce sürümlerindeki sınırlamalardan dolayı, şu anda Outlook Express'in Kime, Bilgi ve Gizli alanlarina IME kullanarak çok dilli metin girilemez.

    4. İleti göndermeye çalıştığımda, e-postam "Teslim Edilemedi" olarak geri geliyor, ne yapmalıyım?

    Gönderdiğiniz e-posta adresinin geçerli bir çok dilli etki alanı adı içerdiğini doğrulamanız gerekir. Bunu denetlemek için posta göndermeye çalıştığınız kişiyle bağlantı kurarak e-posta adresini doğrulamanız gerekir. Her şey düzgün görünüyorsa, e-posta sağlayıcınızla düzgün yapılandırmanın gerçekleştiğinden emin olmak için bağlantı kurunuz.

    Kaldırma

    1. i-Nav eklentisini ve bileşenlerini nasıl kaldırabilirim?

    i-Nav eklentisini kaldırmak için aşağıdaki adımları izleyiniz:
Canlı Destek