Plesk Kontrol Panel'i nasıl kullanabilirim?

Plesk panelinden web, e-posta, veritabanı yönetimi, PHP MyAdmin girişi, CHMOD ayarları (klasör izinleri) kolayca yapılabilmektedir.

Bazı temel işlemler ve nasıl yapıldığı ile ilgili pratik bilgiler:

1. Alan adı silebilir ve ekleyebilirsiniz
Hosting palanınızın izin verdiği sayıda alan adı ekleyebilir, silebilir, yeniden kurabilirsiniz. Bu işlemler için şu adımları uygulayınız:
"Home>>Setup>>Create new domain>>Sonraki adımları uygulayınız"

Alan adınızın "httpdocs" klasörü bozuldu ise şu adımları uygulayarak yeniden yapılandırabilirsiniz:
Silmek için "Home>>Alan Adınıza Tıklayınız>>Delete"  (bu işlemde sadece web dosyalarınız silinir, mail ve database ayarları silinmez)
Yeniden kurmak icin "Home>>Alan Adiniza Tiklayiniz>>Setup" adımlarını uygulayınız.

Alan adinizi tamamen silip farkli alan adıu eklemek için şu adımları uygulayınız:
"Home>>Alan Adini Secip "Remove Selected" linkine tiklayiniz"

2. FTP Şifresini Güncellemek
Plesk panelinde her alan adı için ayrı FTP kullanıcı bilgisi oluşturulur. Alan adı kurulurken FTP girişi de oluşturulur. Mevcut şifreyi güncellemek için ise şu adımları uygulayınız:
"Home>>Alan Adiniza Tiklayiniz>>Setup"

3. E-Mail Hesabı Oluşturmak
"Home>>Alan Adiniza Tiklayiniz>>Mail" adımlarını uygukayarak satın aldığınız planda izin verilen sayıda e-mail hesabı oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz e-mail hesapları anında aktif olur. POP3 ve SMTP ayarlarınız mail.alanadiniz.com şeklinde olur. Web üzerinden mail kontrolü, spam listesi, kara liste oluşturmak, şifr değişikliği ve e-mail adresi ile ilgili birçok ayar için
http://webmail.yeniposta.com adresini kullanınız. 

4. MySQL Veritabani Olusturmak ve PhpMyAdmin Girişi
"Home>>Alan Adınıza Tıklayınız>>Databases" adımlarını uygulayarak database adı oluşturun, ardından gelen sayfada da "Add New Database User" butonuna tıklayarak veritabanınız için kullanıcı adı veşifre belirleyiniz. Bu adımlardan sonra PHP MyAdmin girişi yapmak için "DB WebAdmin" butonuna tıklayınız.

5. Klasor İzinlerini (permissions) Ayarlamak
"Home>>Alan Adiniza Tiklayiniz>>File Manager" adılarını uygulayarak "httpdocs" klasörü ve altındaki klasörlerin karşısında bulunan  "
rwx r-x r-x" değerlerini değiştirebilirsiniz.

6. 
DNS Tanımlamaları
"Home>>Alan Adiniza Tiklayiniz>>DNS Settings" adımlarını uygulayarak IP adresleri için DNS alanları noluşturabilirsiniz.

7.
"Safe Mode" Ayarları
Bazı PHP scriptleri "Safe Mod" ayarına göre yüklenebilmektedir. Bu durumda şu adımları izleyerek "Safe Mod" aktif veya pasif edilebilir:
"Home>>Alan Adiniza Tiklayiniz>>Setup"

8.
Web İstatistikleri
"Home>>Alan Adiniza Tiklayiniz>>Report" adımlarını uygulayarak sitenizin ziyaretçi raporlarını elde edebilirsiniz.

9. Hosting Alanınıza Sınırsız Sayıda Domain Yönlendirme (Domain Alias)
Hosting alanınıza sınırsız sayıda alan adı yönlendirebilirsiniz. Mesela hem .com hem de .com.tr veya .net alan adlarınızın tümü sitenizi açsın istiyorsanız şu adımları uygulayınız
"Home>>Alan Adiniza Tiklayiniz>>Domain aliases>>Add Domain Alias: alan adlarını ekleyin. >> Alan adlarını ekledikten sonra alan adınızı önce "Disable" daha sonra da "Enable ediniz. "
Yeni eklenen Domain Alias 30 dk. ile 45 Dk. da aktif hale gelir.

10. URL Forwarding
Alan adınızı herhangi bir alan adına yönlendirmek istiyorsanız şu adımları uygulayınız:
"Home>>Setup>>Create new domain>>Sonraki adımları uygulayınız"

11.
Index Sayfalarının Önceliğini Ayarlamak
Birden fazla giriş sayfası kullanıyorsanız, index sayfalarınızın önceliğini şu şekilde belirleyebilirsiniz:
Plesk panele bağlanın >> Home >> Alan Adını Tıklayın >> File Manager >> httpdocs >> Add new File linkine tıklayın ve ".htaccess" adlı bir dosya oluşturun. Bu dosyanın içine "DirectoryIndex index.html index.php default.php" satırını ekleyin. Bu satırda giriş sayfalarını istediğiniz sıraya koyabilirsiniz.

12. Alan Adına Alt Kullanıcı Tanımlamak
Özellikle reseller hosting kullanıcıları için güzel bir özellik. Belirlediğiniz alan adları için özel panel girişi oluşturabilirsiniz. Bu işlemi yapmak için şu adımları uygulayınız: Plesk panele bağlanın >> Home >> Alan Adını Tıklayın >> Domain Administrators . Bu adımı uygulayarak sadece bu alan adında yetkili bir panel kullanıcı girişi oluşturmuş olacaksınız.
Canlı Destek