10 Mayıs saat 19:00 itibariyle genel tescil süreci başladı, ilk gelen alır.


.istanbul nedir?
İlk Şehir alanlarından biri olan .istanbul, Alan Adı Sistemine yeni coğrafik üst-düzey alan olarak Temmuz 2015’de tanımlanmıştır. Aslen bir web sitesinin amacını “İstanbul’un parçası” olduğunu tanımlamak için oluşturulmuş .istanbul, kişi ve kurumların çevrim içi oluşumlarını yeniden şekillendirerek iletişim, sunum ve tanıtım yöntemlerini değiştirecektir.

.istanbul Misyonu
.istanbul üst düzey alanın amacı, innovasyonu destekleyerek, kamu kurum ve işletmelerin servis seviyelerini geliştirmek, kolay hatırlanabilir adresler ile İstanbulluların Şehir Yönetimi servislerine ulaşmalarında destek olmak, yeni fırsatlar sunarak yerel ve global işletmelerin büyümelerine ve gelişmelerinde yardımcı olmaktır.

Kimler için .istanbul?
İstanbul içinde yaşayanları, ziyaret edenleri, dinamik iş hayatı, zengin tarihi ve kültürel mirası ile her zaman büyüleyici bir Şehir olmuştur. Bir dünya başkenti etiketi ile, tüm dünya çapından, işletmeler, dernek ve organizasyonlar ile kişiler .istanbul alan adı uzantısı ile isim kaydedebilir.

İşletmeler – küçük, orta büyük ölçekli yerel ve global firmalar
Kamu kurumları, yerel yönetimler
Dernek, sivil toplum kuruluşları ve organizasyonlar
Girişimciler ve yatırımcılar
Tüm dünya çapından kullanıcılar, yeni fikir ve proje sahipleri

Neden .istanbul uzantılı bir web adresi?
İstanbul’a ait, İstanbul’un bir parçası olmak şimdi .istanbul alanı ile mümkün.

.istanbul alan adı çevrimiçi konumunuzun değerini dünyaya göstermenin güçlü bir yoludur. Dahası coğrafik sınırları aşan şöhreti, güveni, prestiji, özgünlüğü ve çeşitliliği dijital kimliğinize, İstanbul’un bir parçası olarak taşıma imkanı sunar.

.istanbul’un Alan adı Sahiplerine ve İnternet Kullanıcılarına Faydaları
Güvenilir ve gelişmiş çevrimiçi profil
Medya A.Ş. yüksek hizmet seviyesi ile desteklenen üst düzey alan .istanbul, kullanıcılar ve alan adı sahipleri için geçerli, güvenli ve doğru web adresleri sunar.

.istanbul, Yerel yönetimler, kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve çalışanları ile vatandaşlar arasındaki iletişimi gelişmiş çevrimiçi profil aracılığı ile güçlendirirken sosyal etkileşimlerini arttırmak için yeni yöntemleri teşvik eder.

İnovasyon motoru ve taze boş alan
Kamu kurumlarına, işletmelere ve organizasyonlara kolay hatırlanabilir web adresleri için taze boş alan sağlayarak yeni uygulamaları ve inovasyonu teşvik eder, geliştirir. Girişimci, yatırımcı ve fikir sahiplerine projelerini gerçekleştirmeleri için fırsatlar sunarak, diğer yönden yerel marka sahiplerine orjinal isimleri ile dijital dünyanın bir parçası olma imkanı tanır. .istanbul üst düzey alanı, bir inovasyon motoru olarak işletmelerin gelişmesinde öncü rol oynar ve ekonomik büyümeyi destekler.

Lokalizasyon ve tanınma
.istanbul, Alan adı sahiplerine uluslararası-bölgesel web oluşumu kurmaları için fırsat tanıyarak farklı alan adı uzantılarında isimlerini kaydetmeleri ihtiyacını azaltır. Böylelikle alan adı sahipleri marka bilinirliklerini arttırmanın yanısıra servis ve içeriklerini genişletmek için daha fazla kaynak ayırmaya odaklanabilir.

Kolay ve arttırılmış navigasyon açıkça misafirperverlik, kültür, eğitim ve sağlık alanlarında lokalizasyon sağlar. Böylece güvenilir içeriğin her zamankinden daha erişebilir olmasına imkan tanır.
Kullanıcının erişmek istediği içerikleri kendini açıklayan URL adresleri ile destekleyerek, bölgesel, ulusal ve uluslararası kitleler için şehrin kaynaklarını kolayca bulunabilir yapar.

Kullanıcı deneyimi

.istanbul, kişilere, girişimcilere, organizasyonlara, kar amacı gütmeyen kurumlara ve şirketlere, dünyanın en muhteşem şehrinin bir sanal parçası sahibi olma imkanı sunarak, İstanbul şehir-ilişkili içeriklerin her zamankinden daha kolay aranabilmesini ve ulaşılabilmesini sağlar.

Dünya çapından insanları İstanbul şehir markası altında toplar: İstanbul’da yaşayan, daha önceden yaşamış, ziyaret etmiş veya ziyaret etmek isteyen, iş yapan veya iş fırsatları arayan herkesin İstanbul’a bir şekilde bağlılığını ilişkilendirmesine olanak tanır.

Küçük ve orta ölçekli işletmeler ve marka sahiplerine
Yerel ticari işletmelere servis ve faaliyetlerinin, lokasyon belirtmeksizin, geleneksel ve tanıdık isimleri ile İstanbul’dan sağlandığını ifade etmelerinde yardımcı olur.
Kobi ölçeğindeki kurumlara kısa, tanımlayıcı ve hatırlanabilir alan adları ile çevrimiçi kolay aranabilme gibi her türlü imkanı sunarak görünürlüklerinin arttırılmasını sağlayarak işletmelerin büyümesinde destek olur.

Global şirketlere, şehir kimliği ile tanımlanmış çevrimiçi uygulamaları oluşturmalarını teşvik ederek lokal etkinlikler, kariyer fırsatları, iş alanları veya sosyal sorumluluk projelerinde vatandaşlar ile daha güçlü iletişim kurmalarında yardımcı olur, toplum ile etkileşimlerini güçlendirir.
Canlı Destek